Nurkowanie

Lista podwodnych niebezpieczeństw – poznaj największe zagrożenia związane z nurkowaniem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nurkowanie to naprawdę solidna dawka pozytywnej adrenaliny, choć – jak każdy sport ekstremalny – może wiązać się też z pewnymi zagrożeniami. Jakie niebezpieczeństwa czyhają w głębinach? Sprawdzamy!

Wychłodzenie

Ze względu na panujące warunki najlepiej nurkuje się w Polsce od jesieni do wiosny – wtedy bowiem wzrasta widoczność pod powierzchnią wody. Jak łatwo jednak zauważyć, przypada to na niezwykle chłodny czas w ciągu roku. W tym okresie temperatura wody waha się od kilkunastu do nawet kilku stopni! Dlatego nie tylko dłuższe, ale również krótsze przebywanie pod powierzchnią wody wymaga odpowiedniej izolacji termicznej. W tym celu sprawdzą się na przykład gruba pianka neoprenowa lub suchy skafander. Nawet najlepsza ochrona w postaci tego typu odzieży nie da nam jednak stuprocentowej ochrony przed wychłodzeniem, w związku z czym trzeba cały czas mieć się na baczności.

Brak powietrza – nadmiar CO2, niedobór tlenu

Jedno z najbardziej oczywistych i zarazem największych zagrożeń, które czekają na nurków pod wodą, to brak powietrza. W zależności od czynników takich jak stopień przygotowania czy stan psychofizyczny, człowiek jest zwykle w stanie wytrzymać pod wodą bez oddechu od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Bez odpowiedniego przygotowania nie mamy zatem w nurkowaniu czego szukać.

Zdecydowanie warto zatrzymać się chwilę przy tej kwestii – jeśli realnie myślimy o długotrwałym pozostawaniu pod wodą, konieczne są zabezpieczenia oraz regularne ćwiczenia, dzięki którym zwiększymy swoje możliwości wydolnościowe. Wówczas dopiero będziemy gotowi, by przystąpić do nurkowania.

Oddalenie się od partnera lub grupy

Powiedzmy sobie wprost – nurkowanie na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem i to nie tylko dlatego, że czas upływa przyjemniej w towarzystwie. Zażywanie tego sportu powinno odbywać się z partnerem, a nawet całą grupą osób przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo. Jako że w polskich wodach widoczność jest często mocno ograniczona, to łatwo o oddalenie się, a w efekcie o utratę kontaktu z pozostałymi uczestnikami nurkowania.

Jakikolwiek sport ekstremalny uprawiany solo wiąże się z gigantycznym ryzykiem, dlatego jeśli po minucie nie odnajdziemy naszej grupy, należy rozpocząć wynurzanie. W innym wypadku poważnie narażamy swoje zdrowie, a nawet życie.

Podwodne stworzenia i rośliny

Oczywiście nie wszyscy mieszkańcy wód są niebezpieczni, ale z pewnością znajdą się tacy, których lepiej omijać szerokim łukiem. Zdarza się, że nawet niepozorne zwierzęta i rośliny z głębin mogą okazać się niebezpieczne. Najważniejszą zasadą jest zatem – o ile to możliwe – unikanie nieznanych nam stworzeń. Życie podwodne jest na tyle bogate i różnorodne, że czasem lepiej podziwiać jego piękno z bezpiecznej odległości.

Uszkodzenie sprzętu do nurkowania

Bez odpowiedniego sprzętu nurkowanie w żadnej postaci nie byłoby możliwe, wobec czego przez cały czas spędzany pod powierzchnią wody należy pilnować przyrządów jak oka w głowie. Uszkodzenie lub co gorsza utrata jakiejkolwiek części sprzętu stanowi ryzyko życia, którego spokojnie da się uniknąć. Dobry nurek powinien być jednak przygotowany na każdą okoliczność –– wyposażenie musi znacznie przekraczać minimum. Wtedy będziemy mogli ze spokojem oddać się ulubionej aktywności.

Zdj. główne: david henrichs/unsplash.com

Powiązane posty
NurkowanieSporty wodne

Podwodny świat: jak bezpiecznie i skutecznie odkrywać jego tajemnice

Odkryj fascynujące tajemnice podwodnego świata. Dowiedz się jak bezpiecznie i efektywnie eksplorować głębiny oceanów i morza.
Czytaj więcej
KajakarstwoNurkowanie

Turystyka Aktywna: Odkryj urok przygody na wodzie

Turystyka aktywna to fascynujący sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym artykule przyjrzymy się fenomenowi turystyki aktywnej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *