Kajakarstwo

Najlepsze trasy spływowe dla początkujących kajakarzy górskich

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Spływy kajakowe należą do najchętniej wybieranych atrakcji turystycznych w okresie letnim. W jakie miejsca warto udać się z rodziną lub znajomymi? Oto najlepsze trasy spływowe, z którymi bez trudu poradzą sobie także osoby początkujące!

Trasy kajakowe – klasyfikacja

Wybierając się w góry lub na wycieczkę rowerową po leśnych terenach zwracamy uwagę na oznaczenia szlaków. Czarny oznacza drogę najkrótszą, zaś czerwony stanowi szlak główny, czyli innymi słowy najciekawszy. Każdy napotkany podczas podróży znak ma swoje unikalne znaczenie. Trasy kajakowe klasyfikuje się na podobnych zasadach, wyróżniając 3 atrybuty danego szlaku:

  • skala atrakcyjności szlaku spływowego – w pełni subiektywna skala oceniania tras kajakowych, w której bierze się pod uwagę cechy takie jak estetyka i malowniczość. Noty mają w tym przypadku postać gwiazdek w skali 1–3, przy czym najwyższą liczbę „oczek” otrzymują najpiękniejsze odcinki;
  • skala uciążliwości szlaku spływowego – ta skala pozostawia już nieco mniej pola do popisu, bowiem ocenia trasy kajakowe na podstawie tego, jak często kajakarz musi podjąć interwencję, by móc płynąć dalej. Chodzi o sytuacje takie jak holowanie sprzętu czy przeciskanie się pod kładkami i pniami drzew. W celu oceny stosuje się tutaj skalę w przedziale od U1 do U6, gdzie U6 to szlaki najbardziej uciążliwe;
  • skala trudności szlaku spływowego – w tej skali nie ma już miejsca na jakąkolwiek inwencję twórczą, bo, jak sama nazwa wskazuje, ma ona na celu ocenę tego, jak trudna jest dana trasa. W przypadku rzek nizinnych stosuje się następującą skalę: ZWA (trasa bardzo łatwa), ZWB (trasa łatwa) oraz ZWC (trasa dość trudna). Jeśli chodzi o rzeki górskie, to wykorzystywana jest skala WW z oznaczeniami od I (bardzo łatwy) do VI (bardzo trudny), choć w Polsce nie występuje szlak WWVI.

Powyżej omówiliśmy najważniejsze kwestie teoretyczne, a zatem do brzegu – gdzie powinni wybrać się początkujący kajakarze na dostosowany do ich możliwości spływ? Oto ciekawe propozycje.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ivy_G (@ivvvy_g)

Spływ rzeką Dunajec (Tatry)

Spływ kajakowy rzeką Dunajec to najlepsze miejsce na pierwszą kajakową przygodę na rzekach górskich. Dunajec to łagodna rzeka, o czym świadczy jej klasyfikacja – WWI–WWII, co według skali rzek górskich oznacza najłatwiejszy poziom. Długimi odcinkami Dunajec płynie naprawdę leniwie, co umożliwia uczestnikom spływu nie tylko względny odpoczynek, ale również podziwianie widoków w malowniczych Tatrach.

Spływ rzeką Poprad (Karpaty)

Trasy karpackie w większości zaliczają do grupy najmniej zaawansowanych. Nie inaczej jest ze szlakiem prowadzącym przez rzekę Poprad. Przez większość trasy mamy do czynienia z poziomem trudności WWI, o czym przypominają nam m.in. otwarte koryto czy łagodne zakręty. Pomimo że na niektórych odcinkach można zetknąć się z nieco wyższym, drugim poziomem trudności, to spływ rzeką Poprad wciąż jest przyjazny dla niedoświadczonych kajakarzy.

Spływ Przełomem Bardzkim (Sudety)

Spływ Przełomem Bardzkim to doskonały wybór dla osób, którym zależy przede wszystkim na podziwianiu pięknych widoków. Cała trasa spływowa odbywa się na poziomie trudności WWI, wobec czego nie trzeba martwić się o aspekty związane z niedogodnymi warunkami na rzece. To świetna alternatywa dla rodzin z dziećmi.

zdj. główne: Raoul du Plessis/unsplash.com

Powiązane posty
KajakarstwoSporty górskie

Jak przygotować się do pierwszego spływu kajakowego? Porady i wskazówki

Przygotuj się do niezapomnianej przygody na wodzie. Poznaj praktyczne porady i wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i pewnie przeprowadzić swój pierwszy spływ kajakowy.
Czytaj więcej
KajakarstwoSporty górskie

Zakręty, fale i adrenalina: tajemnice kajakarstwa pośród górskich strumieni

Odkryj fascynujący świat kajakarstwa górskiego. Artykuł ten przedstawia jednak nie tylko adrenaliny chwilę podczas spływów, ale także techniki i tajniki tej dziedziny sportu.
Czytaj więcej
KajakarstwoNurkowanie

Turystyka Aktywna: Odkryj urok przygody na wodzie

Turystyka aktywna to fascynujący sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym artykule przyjrzymy się fenomenowi turystyki aktywnej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *