Polecamy
Rafting – skala trudności rzek
Rafting

Rafting – skala trudności rzek

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Leniwe popołudnie spędzone przed telewizorem to nie jest Twój sposób na optymalne wykorzystanie czasu wolnego? W takim razie rafting z pewnością przypadnie Ci do gustu! Warto jednak mieć świadomość, iż niektóre rzeki nie są dobrym wyborem dla początkujących.

Rafting – przygoda dla odważnych

Spływ pontonem po rwącej górskiej rzece pełnej naturalnych przeszkód w postaci wystających formacji skalnych kojarzy się z aktywnością dedykowaną wyłącznie miłośnikom adrenaliny. Jeżeli chcesz wybrać się na spływy trudne od strony technicznej, to przyda Ci się nie tylko silna psychika, ale także odpowiedni trening. Jednak przeglądają ofertę turystycznych spływów pontonowych, można się natknąć na propozycje przeznaczone dla rodzin z dziećmi.

W Polsce ciekawą opcją dedykowaną dla osób początkujących będzie na przykład spływ pontonowy Dunajcem (nie mylić ze spływem flisackim!). Trudność spływu zależy między innymi od jego charakteru (czy jest to spływ grupowy z przewodnikiem, czy indywidualny), a także od tego, jak trudna jest sama rzeka. Najłatwiejsze są oczywiście rzeki na nizinach. Przeważnie mają spokojny nurt i spływając po nich pontonem czy kajakiem, można rozkoszować się piękną przyrodą. Przy spływach górskimi rzekami nie można narzekać na krajobrazy, jednak znaczną część uwagi pochłania manewrowanie pontonem – im większy nurt, tym wyższe będą skoki adrenaliny.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @rafting.pl

Kto może wybrać się na spływ pontonowy?

W zasadzie nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń, oczywiście z zastrzeżeniem, że osoby początkujące powinny wybierać wyłącznie spływy komercyjne, z instruktorem, po rzekach łatwych. Ta sama zasada dotyczy rodzin z dziećmi. Bezpieczeństwo zawsze powinno stać na pierwszym miejscu. Jeżeli nie masz doświadczenia – nie ryzykuj. Z czasem nabierzesz wprawy i będziesz mógł podnieść poprzeczkę, jeżeli chodzi o skalę trudności. Warto, abyś zapoznał się ze skalą trudności rzek – wówczas łatwiej będzie Ci dostosować rodzaj spływu do własnego doświadczenia i posiadanych umiejętności.

Trudność rzeki – jak ją rozpoznać?

Każdy, kto chce rozwijać swoje umiejętności związane z prowadzeniem pontonu po rzece, powinien zapoznać się ze skalą WW, która jest klasyfikacją rzek górskich (informacje te są również przydatne dla miłośników spływów kajakowych). Jasno określony stopień trudności konkretnej rzeki pozwala zorientować się między innymi w tym, z jakimi przeszkodami przyjdzie nam się zmierzyć podczas spływu.

Na stopień trudności rzeki składa się między innymi:

•  intensywność bystrzy,
•  częstotliwość występowania bystrzy,
•  naturalne przeszkody znajdujące się na rzece.

Jak przedstawia się skala trudności rzek?

Do oceny trudności rzek górskich zastosowano sześciostopniową skalę trudności. Każdej rzece przypisany jest konkretny stopień, od WW 1 do WW 6. Skala ta jest rosnąca, co oznacza, że rzekom najłatwiejszym przypisano w tym zestawieniu wartość 1, zaś tym najtrudniejszym 6.

WW 1 – to rzeki stosunkowo spokojne, jednak należy pamiętać, że każda rzeka górska może zaskoczyć szybszym nurtem, jednak nie trzeba się obawiać o naturalne przeszkody. To najlepszy wybór na początek przygody z raftingiem – zarówno dla starszych, jak i dla młodszych.

WW 2 – rzeki o nieco większym stopniu trudności, na których występują bystrza, jednak odpowiednio obrany kierunek pozwala na ominięcie przeszkód.

WW 3 – tu można się spotkać z nieregularnymi falami o większym natężeniu, a trasę trzeba weryfikować na bieżąco, zatem przyda się pewne doświadczenie.

WW 4 – rzeki oznaczone w ten sposób charakteryzują się stosunkowo szybkim nurtem, można się na nich spotkać z niewielkimi wodospadami, odwojami o różnej cyrkulacji.

WW 5 – w tym przypadku nie ma żartów, bowiem chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. To rzeki dla profesjonalistów, którzy mają za sobą lata ciężkich treningów na łatwiejszych rzekach. Duże spadki, sporo przeszkód, to tylko niektóre trudności, na jakie można się natknąć podczas spływu.

WW 6 – rzeki najtrudniejsze, z którymi problem mają nawet profesjonaliści.

Chcesz spróbować swoich sił w raftingu? Zacznij od łagodnych rzek. Im więcej doświadczenia nabierzesz, tym na trudniejsze trasy będziesz mógł się wybrać. Dawkuj adrenalinę, natomiast stopień trudności dobieraj pod kątem umiejętności. Nie szarżuj – nawet stosunkowo spokojna górska rzeka bywa zdradliwa.

Lubicie ten zastrzyk adrenaliny, gdy ponton wierzga, jak prawdziwy mustang? Pamiętajcie tylko o znaczeniu…

Opublikowany przez Mentor Ubezpieczenia Sobota, 2 marca 2013

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podniebny salon, czyli jak latać na paralotni w królewskim stylu
Podniebny salon, czyli jak latać na paralotni w królewskim stylu
Choć paralotniarstwo uznawane jest przez wielu za niebezpieczny sport ekstremalny, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci, to wciąż nie brakuje amatorów podniebnego szaleństwa.
Jak wpływają naturalne aromaty na nasze samopoczucie?
Jak wpływają naturalne aromaty na nasze samopoczucie?
Odkryj, jak naturalne aromaty wpływają na Twoje samopoczucie, zdrowie i produktywność. Zaufaj mocy natury i popraw swoje codzienne funkcjonowanie.
Przygoda z wiatrem i falami: jak zacząć swoją przygodę z windsurfingiem
Przygoda z wiatrem i falami: jak zacząć swoją przygodę z windsurfingiem
Poznaj fascynujący świat windsurfing'u od podstaw. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do swojej pierwszej przygody z wiatrem i falami.
Ostatnie wpisy