Polecamy
„Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem” – jakie umiejętności są przydatne podczas samodzielnej wyprawy jachtem?
Żeglarstwo

„Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem” – jakie umiejętności są przydatne podczas samodzielnej wyprawy jachtem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Samodzielna wyprawa jachtem to wspaniała przygoda, do której należy się jednak odpowiednio przygotować – zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Oto co warto wiedzieć przed wyruszeniem w rejs!

Praktyka czyni mistrza!

Zacznijmy od tego, że na samodzielną wyprawę jachtem nie może wybrać się osoba, która dopiero pierwszy raz w życiu znalazła się na pokładzie okrętu. Nawet najbardziej niewinnie zapowiadający się rejs może bowiem szybko zmienić się w niezwykle wymagającą podróż, szczególnie jeśli zaniedbamy lub – co gorsza – całkowicie pominiemy którąś z arcyważnych umiejętności praktycznych.

Przede wszystkim przed wyruszeniem na wyprawę jachtem koniecznie należy przynajmniej w dobrym stopniu opanować różnego rodzaju prace na statku, a także jego bezpieczną eksploatację. Do niezbędnych zdolności należeć będą m.in. taklowanie i klar jachtu, obsługa żagli, silnika przyczepnego i urządzeń znajdujących się na pokładzie, znajomość zasad cumowania jachtu czy (zawsze przydatna na morzu umiejętność) wiosłowanie. Nie można także zapominać o istotnej umiejętności przygotowania okrętu do żeglugi po bardziej wymagających odcinkach trasy lub podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Funkcję bosmana na statku zna właściwie każdy, a zatem nie może dziwić, że przed rejsem powinno się opanować prace bosmańskie. Należą do nich m.in. umiejętność sprawdzenia stanu technicznego jachtu żaglowego oraz dokonania podstawowych napraw osprzętu i wyposażenia. Dobry bosman musi również potrafić wiązać podstawowe węzły żeglarskie.

Samodzielna wyprawa jachtem żaglowym wiąże się ponadto z wykonywaniem rozmaitych manewrów. Do podstawowych zalicza się odejście od nabrzeża, dojście do nabrzeża czy tzw. alarm „człowiek za burtą”. Po opanowaniu wymienionych manewrów warto dodatkowo wzbogacić swoje umiejętności o holowanie pojedynczego jachtu, dojście do boi i odejście od boi.

Nie zapominaj o teorii

Równocześnie z pozyskiwaniem nowych umiejętności dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną na temat żeglowania. Pomoże utrwalić sobie istotne informacje, jeśli chodzi o funkcjonowanie jachtu, co w praktyce z pewnością wpłynie na szybkie reagowanie nawet na nagłe i nieoczekiwane wydarzenia.

Pierwszym podpunktem, na którym warto się skupić, są oczywiście wiadomości o jachtach żaglowych, ich wyposażeniu i obsłudze. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na rodzaje jachtów, a także ich podział ze względu na budowę i eksploatację. Przy okazji z pewnością nie zaszkodzi poświęcić nieco czasu na przeczytanie przepisów dotyczących żeglowania czy zaznajomienie się z locją morską oraz elementami ratownictwa wodnego. Mimo że wiedza książkowa może sprawiać wrażenie nieprzydatnej w prawdziwym życiu, to nieraz pomagała miłośnikom żeglarstwa.
Dodatkowo niezwykle istotna okaże się teoria żeglowania (stateczność i pływalność jachtu, zawietrzność i nawietrzność jachtu, kursy jachtu względem wiatru), którą można rozszerzyć jeszcze o dwie inne kwestie – teorię manewrowania i wiedzę meteorologiczną. To właśnie dobra znajomość sposobów prowadzenia jachtu w połączeniu z rozległymi informacjami na temat wiatru mogą być kluczowymi czynnikami decydującymi o komforcie i bezpieczeństwie wodnej podróży.

Zdj. główne: Sensei Minimal/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kostki do speedcubingu – jak wybrać odpowiednią do poziomu naszych umiejętności?
Kostki do speedcubingu – jak wybrać odpowiednią do poziomu naszych umiejętności?
Poznaj podstawy wyboru idealnej kostki do speedcubingu, jakie cechy są ważne i jak one wpływają na twoje rezultaty. Wskazówki dla początkujących i zaawansowanych entuzjastów kostek.
Przygoda z wiatrem i falami: jak zacząć swoją przygodę z windsurfingiem
Przygoda z wiatrem i falami: jak zacząć swoją przygodę z windsurfingiem
Poznaj fascynujący świat windsurfing'u od podstaw. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do swojej pierwszej przygody z wiatrem i falami.
Jak wybierać sprzęt stomatologiczny dla swojego gabinetu?
Jak wybierać sprzęt stomatologiczny dla swojego gabinetu?
Odkryj kluczowe informacje o wyborze sprzętu stomatologicznego spełniającego standardy jakości i komfortu dla Twojego gabinetu. Poznaj jak podjąć prawidłową decyzję, która zapewni efektywność i satysfakcję Twoich pacjentów.
Ostatnie wpisy