Polecamy
Skok spadochronowy w tandemie – czy warto korzystać ze wsparcia instruktora?
Spadochroniarstwo

Skok spadochronowy w tandemie – czy warto korzystać ze wsparcia instruktora?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby szukające nowych, ekstremalnych doznań, mogą zdecydować się na skok w tandemie. Na czym on polega? Jakie warunki należy spełnić, aby móc wykonać taki skok? Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Skok w tandemie – co to takiego?

Skok w tandemie stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają lęku wysokości i chciałyby sprawdzić, czy skok ze spadochronem to sport dla nich. Na czym dokładnie on polega? Jest to skok spadochronowy wraz z instruktorem odpowiadającym za pilotowanie systemem sprzętu. W jego trakcie pasażer tandemu jest przymocowany do specjalnej uprzęży mocującej. Co ważne, ma on tutaj możliwość spróbować swoich sił w roli pilota. Sterowanie spadochronem jest możliwe po otwarciu systemu. Skok w tandemie trwa kilkadziesiąt sekund. Czas szybowania to około 7-10 minut.

Kto może wykonać skok w tandemie ze spadochronem?

Skok w tandemie wraz z instruktorem jest w pełni bezpieczny, co sprawia, że bez obaw wykonać mogą go osoby w każdym wieku. Niezbędnym warunkiem jest tutaj przestrzeganie kilku kluczowych zasad stanowiących gwarancję bezpieczeństwa. Dzięki specjalnej budowie tandemu, taki skok jest w pełni bezpieczny. Zbudowany jest on z czaszy głównej, czaszy zapasowej oraz automatu odpowiadającego za uruchomienie spadochronu w przypadku ewentualnej awarii.

Skok w tandemie wykonywać mogą osoby o wzroście powyżej 125 centymetrów i masie ciała nieprzekraczającej 120 kilogramów. Zdecydować mogą się na niego osoby częściowo sparaliżowane oraz niepełnosprawne. Przeciwwskazaniami do skoku ze spadochronem wraz instruktorem jest padaczka oraz poważne choroby serca. Związane jest to z tym że podczas skoku instruktor nie ma możliwości udzielenia osobie skaczącej niezbędnej pomocy. W tandemie nie mogą skakać także osoby borykające się z ostrą niewydolnością układu krwionośnego i oddechowego, wrodzoną łamliwością kości, niestabilnością kręgosłupa oraz pozostałymi chorobami szkieletu.

Dlaczego warto zdecydować się na skok w tandemie z instruktorem?

Skok w tandemie wraz z instruktorem to znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób, które w przyszłości chciałyby spróbować swoich sił w sportach lotniczych, takich jak spadochroniarstwo, paralotniarstwo czy akrobacja. W ten sposób z łatwością można sprawdzić, czy taka dyscyplina jest dla nas dobrym rozwiązaniem.

Do niewątpliwych zalet skoku w tandemie zaliczyć można to, że nie wymaga on specjalnego przygotowania. Sprawia to, że bardzo często jest on atrakcją urodzinową dla bliskiej osoby lub jednym z elementów imprez firmowych. W tandemie skoczyć można zarówno solo, jak i z drugą połówką czy w grupie przyjaciół. Taka przygoda może zostać sfilmowana lub sfotografowana, co będzie stanowiło znakomitą pamiątkę na całe życie. Koszt skoku z instruktorem wynosi średnio około 800 – 900 złotych.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na skok spadochronowy w tandemie wraz z instruktorem? Jest to niezapomniane przeżycie oraz doskonały sposób na nietypowe spędzenie czasu wolnego. Osoba, która wykonała taki skok otrzymuje stosowny certyfikat. Kolejny etap swojej przygody ze sportami lotniczymi stanowić może szkolenia metodą Accelerated Free Fall. Jest to jeden z możliwych sposobów na odbycie profesjonalnego szkolenia spadochronowego, które pozwala na wykonywanie samodzielnych skoków. Wspomniane szkolenie składa się z części teoretycznej przygotowującej do radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi oraz praktycznej, która obejmuje między innymi naukę otwierania oraz wyczepiania spadochronu, skoków na wysokości od 3000 do 4000 metrów, utrzymywania właściwej postawy ciała oraz wykonywania obrotów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Biegi górskie w Polsce 2021: Lato pod znakiem licznych przewyższeń!
Biegi górskie w Polsce 2021: Lato pod znakiem licznych przewyższeń!
Największym zainteresowaniem biegaczy nieustannie cieszą się te trasy, których pokonanie wiążę się z przełamywaniem własnych barier oraz podejmowaniem kolejnych wyzwań.
„Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem” – jakie umiejętności są przydatne podczas samodzielnej wyprawy jachtem?
„Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem” – jakie umiejętności są przydatne podczas samodzielnej wyprawy jachtem?
Samodzielna wyprawa jachtem to wspaniała przygoda, do której należy się jednak odpowiednio przygotować – zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym.
Jak prawidłowo postępować z padłymi zwierzętami: poradnik utylizacji
Jak prawidłowo postępować z padłymi zwierzętami: poradnik utylizacji
Poradnik krok po kroku, jak odpowiednio zająć się padłymi zwierzętami oraz informacje o najbezpieczniejszym i najbardziej odpowiedzialnym sposobie ich utylizacji.
Ostatnie wpisy